Z Saksonii do Szopienic

przez | 5 listopada 2021

Kodersdorfer Werke AG, vorm. A. Dannenberg, znany również pod nazwą Die Schlesischen Dach Falz Ziegel und Chamotten Fabrik AG. vorm. A. Dannenberg, Kodersdorf. Miejscowość Kodersdorf znajduje się w Niemczech, 15 km od granicy polskiej, a zakład od II wojny światowej nie istnieje. Tereny Saksonia. Taką oto dachóweczkę, można spotkać czasem, bo „latają nam w okolicy”, z pewnego dachu. Skąd? Gdzie to dach znajdziemy kryty fragmentami, niestety tylko fragmentami tej dachówki, bo znaczna część dachu już znikła?

Dachówka z zakładów Kodersdorfer Werke AG, vorm. A. Dannenberg
Dachówka z zakładów Kodersdorfer Werke AG, vorm. A. Dannenberg

Mowa o pozostającej w fatalnym stanie wieży ciśnień, byłej huty Seager w Katowicach Szopienicach. W okresie późniejszym wieża pozostawała w użytkowaniu Huty Uthemann-a, czyli późniejszej Huty Metali Nieżelaznych Szopienice w Katowicach Szopienicach. Skąd dachówka saksońska na dachu szopienickiej wieży?

Wędrówki produktów

W zasadzie nie powinny nas dziwić takie sytuacje, gdy jakiś produkt odnajdujemy kilkaset kilometrów dalej, od miejsca jego produkcji. W tym przypadku może dziwić jedynie fakt, że przecież rejon Górnego Śląska miał wiele obiektów, które produkowały wyroby ceramiczne. Może jednak zdecydowała wysoka jakość wyrobu? A może po prostu uwzględnienie „zakupów patriotycznych” lub też powiązania kapitałowe?
Z drugiej strony spoglądając na dzisiejszą migrację produktów, cóż dziwnego w tym, że do Szopienic przywieziono produkt z odległej o kilkaset kilometrów Saksonii, skoro do Szopienic dziś codziennie trafiają do sklepów produkty, z odległych o kilka tysięcy kilometrów państw, w szczególności państw azjatyckich…

Wieża ciśnień należąca do dawnej huty cynku „UTHEMANN”
Wieża ciśnień należąca do dawnej huty cynku „UTHEMANN”

Źródła:

  1. Materiały własne

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Zmiany w Krajowym Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń
. Kiedy?
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

sup>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.