Z rodziny ołownicowatych

przez | 11 września 2023

Ołownicowate, zawciągowate to rodzina roślin okrytonasiennych, które można rzec uwielbiają siedliska suche lub zasolone. No można powiedzieć, nietypowe.

Olkusz, Bolesław i zawciąg

Zawsze będąc w rejonie olkuskich terenów cynkonośnych, zastanawiam się, czy aby zawciąg, którego widzę, to nie jest przypadkiem odmiana „metalolubna”. Wyjaśniając: zawciąg pospolity (Armeria maritima) to gatunek rośliny należący do rodziny ołownicowatych (wow!). W rejonie Olkusza występuje również w odmianie Hallera (A. maritima subsp. halleri). Co w tym dziwnego? Ano to, że ta odmiana uwielbia tereny silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi, w których obecność np. ołowiu może dochodzić do kilku procent.

Na zdjęciu kwiaty zawciągu w rejonie ZGH Bolesław. Dwa kilometry dalej znajdują się tereny Natura 2000, chroniące tzw. murawy galmanowe, czyli miejsca, gdzie zarówno w sposób naturalny, wynikający z obecnych w skałach rud metali (wysokie tzw. tło geochemiczne), jak również w wyniku przemysłowych przekształceń terenów, w glebie stwierdza się znaczną zawartość metali ciężkich (w szczególności cynku i ołowiu). W końcu galman, to nic innego jak mieszanina utlenionych minerałów cynkonośnych. Taka tam lokalna ciekawostka z pogranicza przemysłu, botaniki i geochemii.

Zawciąg pospolity (Armeria maritima) w rejonie Olkusza występuje w odmianie Hallera (A. maritima subsp. halleri)
Zawciąg pospolity (Armeria maritima) w rejonie Olkusza występuje w odmianie Hallera (A. maritima subsp. halleri)

Źródła:

  1. Materiały własne

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Zrywki – czyli lekkie torby z tworzyw sztucznych.
Jakie obowiązki?
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.