W Kompanii Węglowej – Chwałowice

przez | 12 listopada 2021

Początki kopalni sięgają roku 1897, kiedy w wyniku połączenia 19 pól górniczych powstały zalążki kopalni. W roku 1903 rozpoczęto głębienie pierwszego szybu, w roku 1906 rozpoczęto wydobycie węgla, a w dniu 2 września 1907 r. nastąpiło uroczyste otwarcie kopalni nazwanej na cześć jej właściciela „Donnersmarck-Grube”. Po wojnie, w listopadzie 1918 roku powstało państwo polskie. Część Górnego Śląska, w tym powiat rybnicki została włączona w granice państwa polskiego, a kopalnia zaczęła działać w koncernie „Dyrekcja Kopalń i Hut księcia Donnersmarcka”. Kryzys przemysłowy z 1923 roku spowodował unieruchomienie kopalni (od 15 sierpnia 1925 roku do września 1926 roku). Kryzys lat 1930-1933 spowodował ponowne zamknięcie kopalni w dniu 27 lipca 1933 roku na ponad trzy lata. Okres II wojny światowej wymusił zwiększenie wydobycia kopalni na potrzeby wojenne.

Chwałowice po II wojnie światowej

Po wyzwoleniu w 1945 roku starą nazwę kopalni „Donnersmarck” zmieniono na KWK „Chwałowice”. W roku 1949 wydobycie kopalni przekroczyło milion ton węgla rocznie.

1974 rok przyniósł wydobycie roczne w ilości ponad 2 milionów ton, co było wynikiem zwiększenia liczebności załogi oraz wzrostu wydajności pracy. W kolejnych latach kopalnia wchodziła w skład Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego, Rybnicko Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego, Przedsiębiorstwa Eksploatacji Węgla „Południe”. Z dniem 23 grudnia 1989 roku KWK „Chwałowice” uzyskała samodzielność.

Z dniem 1 kwietnia 1993 roku weszła w skład Rybnickiej Spółki Węglowej S.A. W ramach działań restrukturyzacyjnych połączono kopalnię „Chwałowice” i „Rymer” w jedną jednostkę organizacyjną i od dnia 1 lipca 1995 roku działały one pod nazwą KWK Chwałowice. Wydobycie węgla w likwidowanym ruchu „Rymer” zakończono z dniem 20października 1999 roku. Od 31 stycznia 2003 roku kopalnia należy do Kompanii Węglowej S.A. – obecnie Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Na skanie całość pocztowa z roku 2004, gdy KWK Chwałowice, jest już od ponad roku w strukturach Kompanii Węglowej. W korespondencji z FABRYKĄ MASZYN GÓRNICZYCH PIOMA S.A. w Piotrkowie Trybunalskim.

Kompania Węglowa Spółka Akcyjna KWK Chwałowice
Kompania Węglowa Spółka Akcyjna KWK Chwałowice

Źródła:

  1. Materiały własne
  2. J. Jaros, Słownik historyczny kopalń węgla na ziemiach polskich, ŚIN, 1984
  3. Storna internetowa Polskiej Grupy Górniczej SA

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Aspekty środowiskowe i pozwolenia oraz zgłoszenia instalacji?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

sup>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.