TELKOM TELFA i Nokia

przez | 1 października 2023

Zakłady Teleelektroniczne Telkom-Telfa w Bydgoszczy, swój początek miały w 1927 roku. Założycielami zakładów był Stanisław Krzemień oraz Zofia i Armand Paszkę, którzy w Bydgoszczy przy ul. Chrobrego 12 (później 21) stworzyli Warsztaty Precyzyjno-Mechaniczne i Optyczne. Rozwój przedsiębiorstwa odbywał się w w związku z intensywnym rozwojem przemysłu teletechnicznego w Polsce, związanego z postępem elektryfikacji i telefonizacją Rzeczpospolitej.

Aparaty telefoniczne, telegrafy i teodolity

Zakłady w okresie przed II wojną światową zatrudniały około 60 pracowników, a ich działalność była dosyć szeroka. Za wikipedią:


W 1930 najczęściej wykonywano naprawy przyrządów mierniczych, zlecanych przez wojsko, kolej oraz dyrekcje Lasów Państwowych z Bydgoszczy i Torunia. Profil działalności przedsiębiorstwa oprócz usług obejmował również produkcję części zamiennych do grzejników oraz sprzętu teletechnicznego, głównie dla Poczty Polskiej, kolejnictwa i przedsiębiorstw zagranicznych, np. Ericsson. Poza Państwowymi Zakładami Tele- i Radiotechnicznymi w Warszawie, jedynie bydgoskie warsztaty były gotowe wykonywać większe partie części zamiennych dla telefonii i telegrafu. W 1929 rozpoczęto produkcję podzespołów do ręcznych central oraz łącznic telefonicznych. Podjęto wówczas współpracę m.in. z bydgoskim Kablem Polskim, Fabryką Sygnałów C. Fiebrandta, Ministerstwem Poczt i Telegrafów oraz Wytwórnią Telefonów i Sygnałów Kolejowych Telsyg z Katowic, która pośredniczyła w sprzedaży wyrobów przedsiębiorstwa dla dyrekcji poczt Polski południowej i centralnej. W asortymencie produkcji dominowały części zamienne do urządzeń telekomunikacyjnych, a od 1935 rozpoczęto produkcję kompletnych łącznic telefonicznych do 100 numerów oraz aparatów telegraficznych systemu Morse’a. Podzespoły z zakładu znalazły zastosowanie m.in. przy instalacji telegrafii kablowej Warszawa-Katowice-Kraków (1936). Już w 1928 roku 80% ogólnego obrotu osiągnięto z produkcji części do telefonów i telegrafów. W 1930 roku 63% wartości sprzedaży przypadało na łącznice telefoniczne, 32% na części telefoniczne, a 5% na części do telegrafów. Po II wojnie światowej zakład przeszedł pod zarząd państwowy. W 1947 przeniesiono go z ul. Chrobrego na ul. Grudziadzką 9-11, a 28 listopada 1949 upaństwowiono. W latach 50. zakład przeszedł pod nadzór Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, co wiązało się ze zmianą nazwy zakładu na „Telfa”, a od 1971 „Telkom-Telfa”, po wyodrębnieniu się Zjednoczenia Przemysłu Teleelektronicznego Telkom. Do 1955 produkowano głównie ręczne łącznice telefoniczne. Później asortyment poszerzono m.in. o łącznice automatyczne (abonenckie, dyspozytorskie, sygnalizacyjne, alarmowe), urządzenia sygnalizacji pożaru i przeciwwłamaniowe, sygnalizacji górniczej, przemysłowe urządzenia dyspozytorskie, przekaźniki, prostowniki itp.


Nokia? Skąd tutaj niby Nokia?

16 listopada 1992 amerykański koncern AT&T uchodzący za jednego ze światowych liderów telekomunikacji zakupił 80% akcji bydgoskiej Telfy. W 1995 koncern podzielił się na trzy samodzielne jednostki: AT&T zajmująca się dostarczaniem usług telekomunikacyjnych, głównie na rynku amerykańskim, Lucent Technologies oferujący systemy i technologie telekomunikacyjne (w tym Laboratoria Bella) i NCR Corporation oferujące systemy i urządzenia komputerowe dla przedsiębiorstw. Bydgoska fabryka weszła w skład Lucent Technologies. W 2006 w wyniku fuzji Alcatela oraz Lucent Technologies powstała spółka globalna Alcatel-Lucent, z siedzibą w Paryżu. Co działo się rok później? Już w 2007 utworzono spółkę Alcatel Lucent Polska z siedzibą w Warszawie i filią w Bydgoszczy. W styczniu 2016 Alcatel-Lucent połączył się z fińską Nokią, która stała się nowym właścicielem zakładu.

Firmówka TELKOM-TELFA czyli przyszła NOKIA…

Na zdjęciu pismo, na papierze firmowym z roku 1991. Korespondencja z Kopalnią Węgla Kamiennego „Murcki” w Katowicach w sprawie centrali ECWB-64.

Telkom Telfa Zakłady Teleelektroniczne w Bydgoszczy
Telkom Telfa Zakłady Teleelektroniczne w Bydgoszczy

Źródła:

  1. Materiały własne
  2. Wikipedia.pl

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Ścieki przemysłowe, a miejsca magazynowania odpadów. Co musisz wiedzieć?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.