Zakłady Surowców Ogniotrwałych Górka w Trzebini w 2012 roku obchodziły swoje 100 lecie. Produkcja, która ruszyła w 1913 roku od samego początku powstania zakładów nie była związana z surowcami ogniotrwałymi. Początkowo zakład produkuje cement portlandzki w oparciu o dwa piece obrotowe, które w 1928 roku zostają zmodernizowane przy jednoczesnym wzbogaceniu linii produkcyjnej o kolejny piec obrotowy. Produkcja po II wojnie światowej rozpoczyna się w 1947 roku, po odbudowie zniszczonego zakładu. W 1960 roku rozpoczyna się nowy etap funkcjonowania zakładów: produkcja zakładowa zostaje wzbogacona o tlenek glinu. Jednocześnie w asortymencie pojawia się cegła budowlana. Dziesięć lat później, w 1970 roku rozpoczyna się produkcja pierwszych materiałów ogniotrwałych – cementów glinowych. Od 2000 roku zakłady zostały zakupione przez koncern MAPEI, który stał się ich właścicielem. W 2001 roku powstaje Górka Cement Sp. z o.o. Cementownia Górka to jedyna w Polsce cementownia produkująca cementy glinowe i wysokoglinowe oraz jedna z dziewięciu cementowni na świecie specjalizujących się w tego typu wyrobach. Jako jedyna produkuje cementy wykorzystywane zarówno do produkcji materiałów ognioodpornych, jak i do wyrobów chemii budowlanej. Produkty cementowe powstające w zakładach w Trzebini noszą charakterystyczną nazwę Górkal. Produkcja obecnie odbywa się metodą mokrą. Za muratorplus.pl
„Zaletą tego procesu jest łatwość rozdrabniania surowców, a następnie ich transportu (w postaci szlamu), a także wymieszania i uśrednienia. Surowce do produkcji cementów glinowych to kamień wapienny i boksyty, a także tlenek glinu. Po zmieleniu ich w młynach kulowych surowce te są mieszane z wodą, dzięki czemu uzyskuje się homogeniczny skład szlamu. Szlamy łączy się w odpowiednich proporcjach po przepompowaniu do silosów korekcyjnych, a następnie wypala – w temperaturze 1200-1350°C – w piecach obrotowych ogrzewanych metanem. Po wypaleniu klinkier cementowy jest mielony i wzbogacany dodatkowymi składnikami. W ten sposób powstają cementy glinowo-wapniowe GÓRKAL 40 i GÓRKAL 50 oraz wysokoglinowe GÓRKAL 70.”
Źródła:
- Strona internetowa muratorplus.pl (A. Kamińska, Cementownia należąca do Mapei to jedyna cementownia w Polsce, która produkuje cementy glinowe i ma już 100 lat, 2012)
- Strona internetowa Górka Cement Sp. z o.o. (gorka.com.pl – stan na grudzień 2017)
Zakłady Surowców Ogniotrwałych Górka w Trzebini graficznie
Pismo przedstawia druk firmowy Zakłady Surowców Ogniotrwałych Górka w Trzebini datowane na wrzesień 1967 roku. Pismo skierowane przez Radę Zakładową ZSO Górka Związku Zawodowego Hutników w Polsce do redakcji Echo Krakowa. Rada Zakładowa zwraca się z prośbą o przekazanie informacji odnośnie dalszego toku postępowania w związku z faktem, że ZSO Górka postanowiły przekazać jedną książeczkę mieszkaniową sierocie z Państwowego Domu Dziecka w Krzeszowicach. Piękny gest. Bez książeczki mieszkaniowej w tych czasach ani rusz…
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) stacji paliw płynnych:
zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, karta informacyjna przedsięwzięcia
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)