Zakłady Przemysłowe Dźwignia S.A. w Sosnowcu

przez | 7 listopada 2017
Zakłady Przemysłowe Dźwignia S.A. w Sosnowcu

Zakłady Przemysłowe Dźwignia S.A. w Sosnowcu | Odlewnia Żeliwa i Warsztaty Mechaniczne

W jednym rejonie Sosnowca koncentracja zakładów metalowych. W zasadzie nic dziwnego. Obok bardziej znanych zakładów w Sosnowcu, których reklamy w gazetach z okresu międzywojnia nie były rzadkością, informacje o zakładach Dźwignia są mocno ograniczone. W rozwoju zakładów udział miało dwóch sosnowieckich przemysłowców Stanisław Kraupe i Ludwik Piątkowski. Początkowo nazwa zakładów brzmiała Zakłady Przemysłowo – Budowlane Dźwignia w Sosnowcu (działające później jako Spółka Akcyjna). Zaraz po zakończeniu II wojny światowej (przed połączeniem ich z zakładami S.Kraupego) zakłady noszą nazwę Zakłady Przemysłowe Dźwignia Spółka Akcyjna w Sosnowcu – Odlewnia Żeliwa i Warsztaty Mechaniczne. W tym okresie czasu zakład należy do Zjednoczenia Przemysłu Odlewniczego w Krakowie.

Zakład w późniejszym okresie czasu został połączony z odlewnią Stanisława Kraupe. Tereny należące do jednej i drugiej firmy w okresie powojennym zostały wchłonięte przez znacjonalizowany podmiot pod nazwą Fabryka Armatur i Odlewni Brązów Fosforowych z Sosnowca. W 1961 roku nazwa zakładów brzmi Śląskie Zakłady Armatury Przemysłowej „Armak”. W 2011 roku zakłady zostają sprywatyzowane i właścicielem ich zostaje Spółka Akcyjna Zetkama (ponad 94% udziałów). Zakłady obecnie specjalizują się w produkcji zaworów bezpieczeństwa, zaworów elektromagnetycznych, płynowskazów, armatury zaporowej, armatury ciężkiej – zasuw wraz z osprzętem do nich.

Zakłady Przemysłowe Dźwignia graficznie

Pismo przedstawia druk firmowy Zakładów Przemysłowych Dźwignia z 1947 roku, w którym przesyłano do Związku Zawodowego Metalowców w Sosnowcu informacje o pracownikach, którzy powinni otrzymać wsparcie z tytułu posiadania rodziny (ówczesny program 500+ ;).

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) przemysłu metalowego
:
pozwolenie na wytwarzanie odpadów; pozwolenie na emisję gazów i pyłów; pozwolenie wodnoprawne;
raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa,
sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.