Huta Szkła Gospodarczego w Zawierciu

przez | 25 czerwca 2019
Huta Szkła Gospodarczego w Zawierciu

Huta Szkła Gospodarczego w Zawierciu

Chciałbym napisać, że to nie jest wspomnienie …

Szkło. Ostatnio często z nim się spotykam. Może dlatego, że drogi zawodowe zaprowadziły mnie do piasku kwarcowego i jego przetworów. Jednocześnie sporo dokumentów odkopałem w moich archiwach, a dodatkowo kilka nowych wpadło w moje ręce, które z tym surowcem są związane.

Zawiercie. Szkło wytwarzano i produkty z niego formowano w tym mieście już z końcem XIX wieku. Prekursorem hutnictwa szkła w Zawierciu był Andrzej Chmielowski. Następnie zakład rozbudował i nim zarządzał „S. Reich & Ska”. Po II wojnie światowej majątek przejęło państwo. W 1950 roku nazwa zakładu brzmiała Huta Szkła Gospodarczego i Oświetleniowego. Jako, że ze szkła oświetleniowego zrezygnowano huta nosiła nazwę Huta Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Z tego okresu pochodzi przedstawiona firmówka. 1966 rok w korespondencji z przedsiębiorstwem Eksploatacji Dróg Publicznych w Zawierciu. Adres telegraficzny: Szklarnia Zawiercie.

Huta do niedawna sobie „jakoś” radziła. Była elementem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Poważne problemy zaczęły się w 2017 roku. W zasadzie, chyba to już jest koniec…

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Handel bateriami i akumulatorami. Rejestrować się czy nie? Co mi grozi?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)