Fabryka Wagonów PAFAWAG we Wrocławiu ma bezpośrednie powiązania z Katowicami. Jakie? No to po kolei. Powstanie zakładu we Wrocławiu wiązać można z 1832 rokiem kiedy utworzone zostały zakłady Maschinenbauanstalt Breslau (Zakład Budowy Maszyn). Jako, że produkcja została rozpoczęta już w 1833 roku, zakład należy do najstarszych producentów taboru szynowego w Europie. Od 1839 roku działa jako Wagenbauanstalt Gottfried Linke (Zakład Budowy Wagonów Gottfried Linke). W późniejszym okresie czasu zmiany nazwy zachodzą kilkakrotnie. W okresie I i II wojny światowej, jak praktycznie każdy zakład przemysłu ciężkiego, Pafawag wytwarza elementy zbrojeniowe. Przed II wojną światową w zakładach poza wagonami kolejowymi produkowany jest również tabor tramwajowy, w tym m.in. pierwszy tramwaj o stalowej konstrukcji pudła – LH Standard.
Po II wojnie światowej nastąpiło upaństwowienie zakładu i pod nazwą Państwowa Fabryka Wagonów „Pafawag” rozpoczął on produkcję wagonów osobowych i towarowych. W 1953 roku w zakładzie wyprodukowano pierwszą powojenną polską lokomotywę elektryczną Pafawag 1E z serii EP02, a rok później – pierwszy polski elektryczny zespół trakcyjny Pafawag 1B/2B z serii EW53. Dorobek zakładów jest niezwykle przyzwoity: we Wrocławiu wyprodukowano 2231 sztuk lokomotyw elektrycznych oraz 1633 elektrycznych zespołów trakcyjnych!
W 1997 roku zakład został przejęty przez niemieckie przedsiębiorstwo Adtranz. W strukturach znalazły się wówczas również Zakłady Wytwórcze Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach. Zakład zmienił nazwę na Adtranz-Pafawag. Adtranz wykupił 75% udziałów przedsiębiorstwa zarządzając zakładami taboru kolejowego w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. W 2001 roku nastąpiła sprzedaż zakładów, które weszły do grupy Bombardier Transportation i do dnia dzisiejszego jest to właściciel zakładów w w/w lokalizacjach.
Źródła:
- Strona internetowa Bobardier Transportation (stan 2017r.)
- Wikipedia (stan 2017r.)
Fabryka Wagonów Pafawag we Wrocławiu graficznie
Pismo przedstawia druk firmowy Pafawag-u datowane na 3 września 1992 roku. Pismo skierowane do Huty Jedność w Siemianowicach Śląskich informuje, że zadłużenie wrocławskiego zakładu może zostać spłacone w ratach pod warunkiem anulowania odsetek od zaległości płatniczych. Ciężkie były to czasy dla krajowego przemysłu…
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) zakładów stolarskich:
pozwolenie na emisję gazów i pyłów, zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)