Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski w Zabrzu

przez | 8 stycznia 2018
Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski w Zabrzu

Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski w Zabrzu

Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski w Zabrzu pierwotnie utworzona w obrębie trzech pól górniczych: „Johann August”, Gute Hedwig” oraz „Berta Wunsch” (1854 rok). Od 1855 kopalnia działała jako Hedwigswunsch. W 1902 roku w tym rejonie górniczym zastosowano po raz pierwszy podsadzkę hydrauliczną (nie, nie, nie… kopalnia Mysłowice była pierwsza! Tam zastosowano ją już w roku 1901). W okresie przed II wojną światową kopalnia eksploatowana była przez „Bosrisg und Kokswerke G.m.b.H. Po wojnie należała do Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego „Jadwiga”. Wówczas funkcjonowały szyby wydobywcze: Puławski oraz Władysław. Od dnia 1 maja 1948 roku nazwa kopalnia brzmi Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski (na cześć Wincentego Pstrowskiego, autora współzawodnictwa wśród górników, którego słynne hasło brzmiało „Kto da więcej niż ja?„. Był ogłoszonym przez propagandę PRL-u, pierwszym polskim przodownikiem pracy).  Od 1973 roku do kopalni włączono kopalnię „Rokitnica”. Od 1996 roku kopalnia działała pod nazwą: Zakład Wydobywczy Surowców Mineralnych „Jadwiga”. Kopalnię zlikwidowano w 2000 roku. Na jej podbudowie uruchomiono pierwszy, w powojennej Polsce, zakład wydobywczy węgla kamiennego, który działa z prywatnym kapitałem (Zakład Górniczy Siltech Sp. z o.o.).

Źródła:

  1. A. Frużyński, Kopalnie węgla kamiennego w Polsce, Księży Młyn, 2012
Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski w Zabrzu graficznie

Pismo przedstawia druk firmowy KWK Pstrowski w Zabrzu datowane na 27 czerwiec 1991 roku. Pismo skierowane jest do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Labor Sp. z o.o. w Katowicach, z prośbą o wyjaśnienie wzrostu cen świadczonych usług, po przekształceniu W PPUH Labor sp. z o.o. z dotychczas funkcjonującego Laboratorium Instytutu Techniki Eksploatacji Złóż przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”. Zgodnie z informacjami graficznymi na papierze w ówczesnym okresie czasu funkcjonują jeszcze trzy oddziały ruchowe kopalni: Ruch I – Mikulczyce, Rokitnica, Ruch II – Ludwik – Biskupice oraz Ruch III – Biskupice.

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) zakładów stolarskich
:
pozwolenie na emisję gazów i pyłów, zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)