Fabryka Maszyn i Urządzeń Famak w Kluczborku

przez | 27 grudnia 2017
Fabryka Maszyn i Urządzeń Famak w Kluczborku

Fabryka Maszyn i Urządzeń Famak w Kluczborku

Fabryka Maszyn i Urządzeń Famak w Kluczborku to zakład, którego tradycje sięgają 1945 roku. Zakład powstał na podbudowie poniemieckiego przedsiębiorstwa (Maschinen Aparaturenbau und Eisengiesserei Hans Komorek) zlokalizowanego w Kluczborku.

Powstałe wówczas przedsiębiorstwo nosiło nazwę: Kluczborskie Zakłady Mechaniczne i Odlewnia. Na początku produkcja miała charakter głównie usługowy i ograniczała się do wykonawstwa napraw sprzętu rolniczego, spożywczego oraz świadczenia usług na rzecz miejscowej ludności. Od 1958 roku datuje się rozwój przedsiębiorstwa.

Nastąpiła zmiana profilu produkcji i rozpoczęto produkcję maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie fabryk płyt pilśniowych, maszyn i urządzeń do transportu ciągłego, suwnic bramowych i pomostowych o dużych udźwigach, żurawi portowych oraz urządzeń odpylających dla przemysłu górniczego i cementowego. Wiele urządzeń miało charakter prototypowy.W 1967 roku nazwa przedsiębiorstwa brzmi Fabryka Maszyn i Urządzeń FAMAK. W 1975 roku, z polecenia władz wojewódzkich, FAMAK przejął zakład metalowy Państwowego Przemysłu Terenowego, zlokalizowany w oddalonym o 15 km Gorzowie Śląskim. Zakład ten przekształcony został w wydział zamiejscowy przedsiębiorstwa, który od 1977 roku specjalizował się w produkcji suwnic bramowych lekkich. FAMAK był pierwszym w Polsce przedsiębiorstwem produkcyjnym szczycącym się posiadaniem certyfikatu w zakresie zintegrowanego systemu zarządzania jakością, środowiskiem oraz bhp.

W 2001 roku utworzono spółkę akcyjną FAMAK SA. Od 2014 roku przedsiębiorstwo wchodzi w skład Grupy Famur, a od 2016 roku nazwa firmy brzmi FAMUR FAMAK S.A.

Źródła:

1. Strona internetowa Famur Famak SA (stan 2017r.)

2. Strona internetowa wikimapia.org

Fabryka Maszyn i Urządzeń Famak w Kluczborku graficznie

Na zdjęciu przedstawiono stronę tytułową z folderu reklamowego przedstawiającego dwa typu urządzeń typu suwnica półbramowa o udźwigu 3,2 oraz 5Mg. Widoczne charakterystyczne logo przedsiębiorstwa.

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) zakładów spożywczych
:
pozwolenie na emisję gazów i pyłów, zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów, sprawozdanie i opłata produktowa
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)