Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego

przez | 25 grudnia 2017
Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Bytomiu

Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Bytomiu

Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Bytomiu to do dziś marka sama w sobie. Nieważne, że ich w Bytomiu (produkcja) już nie ma… Zakłady Odzieżowe Bytom współtworzyły historię przemysłowego Śląska i mają w niej swe miejsce. Bo przecież Śląsk to nie tylko historia węgla i stali.

Początków bytomskich zakładów należy poszukiwać w 1945 roku, kiedy to na podbudowie szwalni, która w trakcie wojny szyła odzież ochronną dla żołnierzy niemieckich, tworzą się zalążki zakładów. Produkcja rozpoczyna się w październiku 1945 roku. Do dyspozycji zakładów są sześćdziesiąt cztery sztuki maszyn do szycia. Początkowo zakład zatrudnia około 100 osób. 10 lat później w zakładach pracuje już około 1400 osób, a produkty wędrują już nie tylko na rynek krajowy ale również na eksport. Końcówka lat sześćdziesiątych zastaje zakłady ze znacznymi zasobami maszynowymi: na terenie zakładu w Bytomiu liczba maszyn do szycia przekracza 1700 sztuk…  Od 1969 roku zakład tworzy w Tarnowskich Górach własną szkołę, która kształci przyszłych krawców. Corocznie mury szkoły będzie opuszczać 700 uczniów. W 1970 roku zakład dysponuje pięcioma zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w: Bytomiu, Tarnowskich Górach, Radzionkowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Lata siedemdziesiąte wiążą się z wykreowaniem znanego do dziś znaku towarowego, charakterystycznego dla produktów z Bytomia. Lata przemian to prywatyzacja zakładów. Utworzona zostaje Spółka Akcyjna. Nazwa zakładów brzmi Zakłady Odzieżowe „Bytom” SA. W 1995 roku zakłady Bytom zostały wprowadzone na Warszawską Giełdę papierów Wartościowych. Posiadane przez Ministerstwo Skarbu Państwa akcje zostają sprzedane definitywnie w 2010 roku. Tym samym kończy się proces prywatyzacji Zakładów Odzieżowych „Bytom” SA.

Źródła:

1. Strona internetowa Bytom SA (stan 2017r.)

 Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Bytomiu graficznie

Pismo przedstawia druk firmowy datowany na 10 wrzesień 1970 roku. Pismo jest zaświadczeniem wskazującym na zatrudnienie pracownika w Bytomskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego w Bytomiu. Pismo podpisane przez Głównego Księgowego oraz Zastępce Dyrektora d/s Technicznych.

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) zakładów stolarskich
:
pozwolenie na emisję gazów i pyłów, zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)