Kopalnia Węgla Kamiennego Thorez w Wałbrzychu
1945 rok w Wałbrzychu zastał kopalnię Fuchs w ruchu. Pod zarządem niemieckim (kierownictwo techniczne kopalni) kopalnia pozostała do 11 lipca 1945 roku. Z dniem 12 lipca nad zakładem opiekę roztaczał zarząd państwowy (Centralny Zarząd Przemysłu Węglowego). W 1945 roku kopalnia przyjęła nazwę Julia, a jej wydajność określono na poziomie 4 400 ton/dobę.
Czynnym szybem pozostawał wówczas dwuprzedziałowy szyb Julia (do czasu przejęcia kopalni przez Polskę był to szyb Julius). Głębokość szybu wynosiła 590 m, a głównym poziomem wydobywczym był poziom +50 m. W 1947 roku ukończono rozpoczętą w latach wojny modernizację klatkowego urządzenia wyciągowego w szybie Sobótka (szyb nosił do 1945 roku nazwę Ida). W związku z modernizacją stalową wieżę wyciągową z 1903 roku wzmocniono oraz przygotowano do współpracy z maszyną wyciągową typu K-4050. Maszyna wyciągowa Sobótka została przebudowana na tarczę pędną. Klatka wydobywcza była 2-piętrowa i mieściła po 2 wozy na piętrze, wydajność podczas ciągnienia urobku z najgłębszego poziomu +50 m dochodziła do 107 t/godz. Z dniem 1 stycznia 1950 roku zarządzeniem Ministra Górnictwa z dnia 22 maja 1950 roku zmieniono nazwę kopalni na kopalnia M. THOREZ.
Na skanie pocztówka z Kopalnią Węgla Kamiennego Thorez w Wałbrzychu. Pe lewej widoczna wieża szybowa Julia, po prawej Sobótka. W tle widoczna zabudowa koksowni Wałbrzych (ówczesne Zakłady Koksownicze ” WAŁBRZYCH”).
Źródła informacji: E. Piątek, Historia kopalni węgla kamiennego Julia .
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wprowadzasz do obrotu prekursory materiałów wybuchowych? Czy wiesz, które to substancje i jakie masz obowiązki?
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)