Centrala Zbytu Węgla

przez | 24 sierpnia 2019
Centrala Zbytu Węgla w Katowicach

Centrala Zbytu Węgla w Katowicach

Handlujemy czarnym złotem

Centrala Zbytu Węgla ma już ponad 70 lat (dokładniej lat 74). Utworzona w styczniu 1945 roku, w celu handlu i zagospodarowania węgla kamiennego, koksu i brykietów energetycznych, pozostaje aktywna do chwili obecnej!

Co ciekawe, od czasów utworzenia CZW (20 styczeń 1945r.), do dnia dzisiejszego, siedziba Spółki znajduje się w tym samym miejscu, w Katowicach przy ulicy Kościuszki 30 (budynek gdzie obecnie zlokalizowany jest również Wojewódzki Urząd Pracy czy też siedziba netTG.pl wydawcy Wiadomości Górniczych, Trybuny Górniczej czy też KARBO).

Rok 1945, gdy utworzona została Centrala Zbytu Węgla, był również rokiem zmiany nazwy podmiotu na „Centrala Zbytu Produktów Przemysłu Węglowego„. Powrót do poprzedniej nazwy nastąpił dwa lata później (1 październik 1949 roku). W 1993 roku, 4 czerwca przekształcono przedsiębiorstwo państwowe Centralę Zbytu Węgla w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W ten sposób powstała Centrala Zbytu Węgla „Węglozbyt” S.A. Dziś Spółka pozostaje w strukturach Weglokoks Kraj Sp. z o.o.

CZW na firmówce

Skan przedstawia papier firmowy Centrali Zbytu Węgla w Katowicach w korespondencji do Kopalni Węgla Kamiennego „Staszic” w Katowicach.  Pismo datowane jest na maj 1984 roku. W ówczesnym okresie czasu CZW premiowała zakłady, które wspomagały wykorzystanie w gospodarce węgla o gorszej jakości lub też frakcji węgla, które były niewątpliwie trudniejsze w wydzieleniu i stosowaniu (w szczególności muły węglowe). Zgodnie z „Regulaminem premiowania załóg…” CZW wyliczała i przekazywała dodatkowe środki finansowe dla zakładów, które brały udział w gospodarowaniu trudniej zbywalnym surowcem. Ówczesny adres telegraficzny: WĘGLOZBYT.

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Kiedy dopuszcza się przekazywanie niesegregowanych odpadów komunalnych do termicznego przekształcania?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.