Dolnośląskie kwarcowe skarby
Tam skarb Twój, gdzie kwarce Twoje! Do czego potrzebny kwarc? Przemysł szklarski, ceramiczny i ogniotrwały, przemysł hutniczy, a także budowlany. Najczystsze odmiany kwarcu stosuje się w przemyśle elektrotechnicznym, choć tutaj w dużym zakresie stosuje się materiał syntetyczny. Na terenie naszego kraju złoża kwarcu występują w obrębie województwa dolnośląskiego. Jednym z miejsc gdzie eksploatowano żyłę kwarcu jest Taczalin, miejscowość położona w odległości około 10km na południowy-wschód od Legnicy.
Złoże w Taczalinie ma formę żyły występującej w obrębie gnejsów, które cechuje silna kaolinizacja. Żyła kwarcu udokumentowana została na długości około 1300 metrów, gdzie miąższość kwarcu dochodzi do 30 metrów. Grubość nadkładu sięga 55 metrów. Kwarc obecny w złożu spełnia wymagania dla przemysłu szklarskiego oraz ceramicznego. Zawartość krzemionki w żyle kwarcowej sięga blisko 98% (SiO2 wynosi 97,9%). Złoże kwarcu eksploatowane było już w okresie przedwojennym. Uruchomione ponownie po II wojnie światowej. Do 1971 roku zakłady w Taczalinie należały do Jeleniogórskich Kopalń Surowców Mineralnych. W okresie późniejszym zostały przejęte przez Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych. BZMO z siedzibą w Bolesławcu, zaniechały wydobycia w Taczalinie w połowie lat 70 XX wieku. Znaczna część urobku z tej kopalni wykorzystywana byłą w Hucie Łaziska do produkcji żelazostopów.
Ostatnim eksploatatorem było Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z siedzibą w Lubinie. Koncesje na eksploatację tego złoża posiadała, już wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka Akcyjna KWARCE (połączona z w/w PeBeKa). Godny uwagi jest fakt, że była ona również koncesjonariuszem złoża kwarcu żyłowego „Stanisław” w Górach Izerskich.
Koncesja złoża w Taczalinie wygasła w roku 2018, ale już w roku 2012 zaniechano wydobycia kwarcu w taczalińskiej kopalni. Na zdjęciu wyrobisko w sierpniu 2020 roku. Typowa wydłużona forma wyrobiska, rzec można w kształcie kanionu, jasno wskazuje, że wydobywa się tutaj surowiec mineralny, który ma formę żyły. Długość wyrobiska wynosi około 550m, co oznacza że w stosunku do wspomnianej udokumentowanej żyły na długości 1300m, sporo jeszcze kwarcu pozostało. Obecnie zakłada się, że zasoby bilansowe tego złoża można jeszcze szacować na poziomie 500 tysięcy ton kwarcu. Przeszkadzać może nadkład, który jak wcześniej wspomniałem przykrywa surowiec warstwą o miąższości nawet 55m.
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wody Polskie mająjuż możliwość karania przedsiębiorców. Za co można otrzymać karę?
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)