Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach powstawał od 1964 roku (pomysł?). Prekursorem powstania zakładu były Zakłady Konstrukcyjno-Mechanizacyjne Przemysłu Węglowego z siedzibą w Gliwicach. Te to mają dopiero historię. Ale o tym innym razem. Zakłady jak wspomniano powstawały od 1964 roku, ale działalność w Tychach została rozpoczęta kilka lat później. ZEG na początku działalności wchodził wówczas (od 1976 roku, od momentu utworzenia Centrum) w skład Centrum Naukowo-Produkcyjnego Elektrotechniki i Automatyki Górniczej EMAG.
Działalność Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach obejmowała zarówno projektowanie, jak również produkcję różnego rodzaju urządzeń wspomagających systemy kontroli w przemyśle górniczym i energetycznym. W początkowej fazie działalności, przed wszystkim w przemyśle górniczym. Do 1992 roku, do czasu przekształceń ZEG działał jako jeden zakład. W 1992 roku powstał Zakład Elektroniki Górniczej Spółka Akcyjna oraz wydzielono ze struktur kilka podmiotów działających w specjalistycznych branżach (energetyka, pozostałe branże). W 2008 roku ZEG wszedł w skład grupy KOPEX. Kolejne zmiany nastąpił y w 2012 roku, kiedy to powstała spółka KOPEX Electric Systems SA (jako wynik fuzji dwóch firm działających w branży szeroko rozumianej elektrotechniki w ramach Grupy KOPEX – chorzowskiej firmy Elgór + Hasen sp. z o.o. oraz tyskiej firmy ZEG SA. Od 2014 roku powrócono do nazwy Elgór + Hansen SA.
Charakterystyczny budynek ZEG-u w Tychach już zniknął z krajobrazu; rozbiórka zakończyła się w tym roku. Podczas demontażu obiektu znaleziono ciekawe znalezisko: akt erekcyjny pod budowę zakładów (za silesion.pl)
Działo się 14 czerwca 1966 roku w Tychach, siedemdziesięciotysięcznym mieście położonym w województwie katowickim, w obecności 400-osobowej załogi Zakładu Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych Przemysłu Węglowego — Zakładu Elektroniki Górniczej i zaproszonych gości.
Celem powstającej inwestycji jest zaspokojenie potrzeb w zakresie elektronicznych urządzeń automatyki górniczej. Produkcja powstającego zakładu zapewni dalszy oraz lepszych poziom techniki i bezpieczeństwa pracy. Aktem niniejszym wmurowanym w fundamenty nowego Zakładu Elektroniki Górniczej ZKMPW zapisuje się to wydarzenie na pamiątkę obecnych i przyszłych pokoleń polskiego ludu, a w szczególności braci górniczej.
Wmurowania kamienia węgielnego dokonano, gdy I Sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był Władysław Gomułka, I Sekretarzem KW PZPR w Katowicach, Członek Biura Politycznego KC PZPR Edward Gierek, a Przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej członek Rady Państwa – Jerzy Ziętek.
Źródła:
- Strona internetowa ZEG-energetyka.pl (stan 2017r.)
- Strona internetowa grupy KOPEX (stan 2017r.)
- Strona internetowa serwisu informacyjnego silesion.pl (stan 2016r.)
Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach graficznie
Pismo przedstawia druk firmowy Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach datowane na 1995 rok. Korespondencja wskazuje na późniejszego właściciela ZEG, firmę KOPEX. Pismo dotyczy wykonawstwa pulpitu sterowniczego do kombajnu górniczego ścianowego z ciągnikami hydraulicznymi KGS-320.
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) zakładów prowadzących produkcję konstrukcji stalowych:
pozwolenie na emisję gazów i pyłów, zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)