Walcownia Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej w latach 30 XX wieku należała do jednych z najbardziej nowoczesnych na terenie kraju.
Wygrzewanie materiału przed procesem (pod postacią wlewków) prowadzone było w obrębie pieców wgłębnych. Do komory pieca wyłożonej materiałem ogniotrwałym wsad był wsuwany pionowo przy wykorzystaniu dźwigu wsadowego. Ruchoma pokrywa na piecu umożliwiała po załadunku zamknięcie wsadu, a po otwarciu wyciągnięcie go do dalszej obróbki.
W Hucie Bankowej w latach 30 XX wieku do pieców wgłębnych typu Pitts wsadem były surowce o masie do 50 ton. Po wyjęciu wlewka z pieca był on walcowany w zgniataczu na kęsiska.
Obecnie piece wgłębne nie są już powszechnie stosowane, co wynika między innymi z faktu, że najczęściej stal jest odlewana w sposób ciągły, a obróbka cieplna prowadzona jest w tym wypadku w piecach przelotowych.
Huta Bankowa graficznie
Fotografia przedstawia halę walcowni Huty Bankowej (lata 30 XX wieku) gdzie widoczne są pokrywy pieców wgłębnych oraz dźwig wsadowy. Zdjęcie pochodzi z książeczki reklamowej Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Hutniczych Huta Bankowa SA (lata 30 XX wieku).
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) przemysłu metalowego:
pozwolenie na wytwarzanie odpadów; pozwolenie na emisję gazów i pyłów; pozwolenie wodnoprawne;
raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa,
sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)