Szklary jak Szaflary

przez | 15 lipca 2021

Mniej znana część historii Zakładów Górniczo – Hutniczych w Szklarach. Aczkolwiek ciekawym jest fakt, że tak łatwo Szklary zmieniły się w Szaflary. To tylko potwierdzenie tezy, że papier przyjmie wszystko, nawet te 270 km w linii prostej.

Zakłady Górnicz-Hutnicze „Szklary” działały w Szklarach k/ Ząbkowic Śląskich. Zajmowały się wydobyciem rudy niklu, oraz jej przerobem. Uległy likwidacji z początkiem lat 80 XX wieku, a jako główną przyczynę wskazywało się emisję do powietrza włókien azbestu. Nic w tym dziwnego, skałą macierzystą rudy niklu w Szklarach jest serpentynit, którego składnikiem w przypadku Szklar są dwa minerały serpentynowe: lizardyt oraz chryzotyl, czyli te minerały, które były podstawą produkcji wyrobów azbestowych. Kontakt zawodowy z azbestem może być przyczyną pylicy płuc (azbestozy), raka płuca i znacznie rzadziej międzybłoniaka. Dla pylicy płuc i raka płuca udowodniono zależność między skutkiem zdrowotnym, a dawką kumulowaną pyłu; w przypadku obydwu schorzeń udowodniono wzrost ryzyka u nałogowych palaczy tytoniu (1). Jesteśmy w domu. Oczywiście nie był to jak się można domyślać jedyny powód likwidacji zakładów. Rudy niklu rejonu Szklar, nie są szczególnie bogate w ten pierwiastek.

Od niklu po nawozy węglanowe

Wraz z likwidacją „przemysłu niklowego” wykorzystano cześć infrastruktury oraz teren do produkcji nawozów dolomitowych. Surowiec dostarczano między innymi z odległego o około 30km złoża dolomitu w rejonie Ołdrzychowic Kłodzkich – Romanowa (dziś eksploatowanego przez Omya Sp. z o.o.). Do Szklar miały trafiać również odpady z przerobu dolomitów rejonu górnośląskiego (w tym z rejonu Siewierza i Bytomia). Zakłady w Szklarach produkowały rocznie około 70 000 ton nawozu. Po piecach obrotowych i wapnie nawozowym ślad zaginął. Lata 90 XX wieku zdemolowały Szklary. Dziś śladem po dawnych zakładach jest część zabudowań, których nie wyburzono.

Zakłady Górniczo - Hutnicze Szklary | prażalnia dolomitów | nawozy dolomitowe
Zakłady Górniczo – Hutnicze Szklary | prażalnia dolomitów | nawozy dolomitowe

Źródła:

  1. Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB – www.ciop.pl
  2. Materiały własne

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Trzy stanowiska spawalnicze. Zgłoszenie czy pozwolenie na emisję gazów i pyłów?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.