Sadzą w Gliwicach

przez | 4 sierpnia 2019
Gliwcka Fabryka Sadzy Aktywnej

Gliwicka Fabryka Sadzy Aktywnej

Gliwicka Fabryka Sadzy Aktywnej

Sadza. Wydaje się naturalnym pytanie, komu i do czego potrzebna sadza? Zwykle myślimy o niej jako o zmorze, w końcu zatyka nam kominy.

Sadza jest jednym z podstawowych surowców przy produkcji gumy, tworzyw sztucznych, farb czy też tuszu drukarskiego.

W 1943 roku na terenie Gliwic koncern Deutsche Gasrusswerke GmBH otworzył fabrykę sadzy gazowej. Po wojnie w ramach nacjonalizacji, w 1947 roku, na podbudowie niemieckiego zakładu powstała Gliwicka Fabryka Sadzy Aktywnej. W fabryce produkcję sadzy realizowano w oparciu o surowce płynne (olej antracenowy). Zakłady nie funkcjonowały samoistnie zbyt długo. Już w 1958 roku Gliwicka Fabryka Sadzy Aktywnej została połączona ze swym sąsiadem, czyli Gliwicką Fabryką Kwasu Siarkowego. W związku z tym, w wyniku połączenia wspomnianych zakładów, powstały Gliwickie Zakłady Chemiczne „Carbochem”. Produkcja sadzy w Gliwicach zakończyła się w momencie, gdy dotychczasowi krajowi producenci opon zaprzestali zakupów „polskiej sadzy” (warto zaznaczyć, że stało się to w momencie, gdy zakłady oponiarskie przeszły w ręce zagranicznych podmiotów). Wcześniej zamknięto część zakładu produkującą kwas siarkowy. Budynki gliwickiego „Carbochemu” pozostały do dziś. Wykorzystywane są obecnie przez kilka podmiotów gospodarczych.

Na skanie pieczątka Gliwickiej Fabryki Sadzy Aktywnej. Pieczątka pochodzi z biblioteki zakładowej, z jakże potrzebnej na zakładzie literatury dotyczącej odczynników chemii organicznej. Rok 1956.

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Gospodarka odpadami,a zabezpieczenie roszczeń. Kogo dotyczy i w jakiej wysokości?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.