Podkład musi być trwały

przez | 27 września 2019
Nasycalnia podkładów kolejowych

Nasycalnia podkładów kolejowych

Kreozot węglowy do drewna  marsz

Podkłady kolejowe muszą być trwałe. W końcu torów kolejowych zbyt często remontować nie można. Innymi słowy ważne, by podkład kolejowy leżakując na torowisku wytrzymał jak najdłużej. Jeśli mowa o podkładach kolejowych wykonywanych z drewna, zastosowanie w ich zabezpieczeniu mają środki, które cechują się stosunkowo dużą odpornością na potencjalny wzrost grzybów oraz bakterii. To właśnie te organizmy są odpowiedzialne za szybki rozkład tkanki roślinnej. Z kombinacji w zastosowaniu środków zabezpieczających drewno wynikło, że dobrym materiałem do wykorzystania w celu zabezpieczenia drewna jest kreozot węglowy. Jest to substancja wyodrębniona ze smoły węglowej. W skład kreozotu węglowego wchodzą liczne związki organiczne, głównie fenole i ich pochodne oraz węglowodory aromatyczne (między innymi naftalen, antracen i chryzen). Zastosowanie kreozotu do wspomnianego celu nie jest nowe. Stosuje się go do konserwacji drewna już od 1839 roku. Drewno impregnowane kreozotem zachowuje średnio trwałość około 30 lat. Niektóre źródła wskazują nawet na okres 100 lat.

Na terenie naszego kraju działało kilkanaście nasycalni, które prowadziły proces nasycania drewna, głównie podkładów kolejowych, jak również innych elementów drewnianych np. słupów telefonicznych. Do dziś działają między innymi nasycalnie w Pludrach, Czeremsze czy też w Koźminie Wielkopolskim. Kilkanaście lat temu zamknięta została nasycalnia w Ostrowi Mazowieckiej. Działająca tam od początku XX wieku nasycalnia zakończyła swój żywot jako Zakład Regeneracji Podkładów Kolejowych PKP. Likwidacja zakładu nastąpiła w 1993 roku. Problemy po likwidacji trwają do dziś. Problemem jest znaczne zanieczyszczenie gruntów i wód podziemnych. Stosowanie przez wiele lat, w sposób bez zabezpieczenia podłoża, środków impregnujących oraz składowanie odpadów poprodukcyjnych skutkuje do dziś emisją związków organicznych do podłoża. Efekt beztroskiej produkcji w czasach przedwojennych jak i w okresie PRL-u… Na zdjęciu rozładunek podkładów po procesie nasycania ich kreozotem. Lata 30 XX wieku (źródło foto: szukajwarchiwach.pl)

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Rejestracja sprzedawcy detalicznego w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Kiedy wystąpi konieczność?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.