Kto nie próbuje ten umiera

przez | 18 września 2019
Kopalnia Piasku Kuźnica Warężyńska SA w Dąbrowie Górniczej

Kopalnia Piasku Kuźnica Warężyńska SA w Dąbrowie Górniczej

Kopalnia Piasku „Kuźnica Warężyńska” SA

Likwidacja PMPPW, czyli Przedsiębiorstwa Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego spowodowało powstanie kilku podmiotów, których działalność prowadzona miała być w zakresie górnictwa i transportu kolejowego.  Mowa o kopalniach piasku podsadzkowego. Jednym z nich była Kopalnia Piasku „Kuźnica Warężyńska” Spółka Akcyjna z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Powstała w 1991 roku i dotrwała jako samodzielne przedsiębiorstwo do 2007 roku. Główną działalnością przedsiębiorstwa pozostawało wydobycie piasku kwarcowego, który zbywany był zasadniczo dla przemysłu górnictwa węgla kamiennego. Wyrobiska kopalni rozciągały się w rejonie Dąbrowy Górniczej. Dziś na terenach kopalnianych, w wyniku zaprzestania odwadniania terenu kopalni, znajduje się zbiornik wodny – Pogoria IV, choć prawidłową nazwą  jest pochodna byłej kopalni piasku czyli Zbiornik Kuźnica Warężyńska.

Wszystkie kopalnie piasku podsadzkowego, w miarę upływu czasu i demontażu górnictwa węgla kamiennego, zaczęły się zmagać z problemem zapotrzebowania na swój główny produkt, czyli piasek kwarcowy. Jako że były w posiadaniu własnych sieci kolejowych, ratować się próbowały usługami w zakresie transportu kolejowego. Działaniami w tym zakresie były choćby próby nawiązania współpracy z  podmiotami, które posiadały własne bocznice kolejowe i wymagały dostarczenia towarów na teren zakładu jak również odbioru np. odpadów.

Żywym przykładem jest dokument, którego skan załączyłem. W 2001 roku Kopalnia Piasku „Kuźnica Warężyńska” SA zwraca się z ofertą współpracy do Elektrociepłowni Będzin. Czy współpracę nawiązano? W 2007 roku spółka została wciągnięta w struktury Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego Holding S.A. z siedzibą w Zabrzu. Warto wspomnieć, że wyrobisko pokopalniane już w roku 2005 było w znacznej części wypełnione wodą. Stanowiło to niewątpliwie dobry początek nowego życia dla tego terenu. Życia o charakterze przeciwpowodziowo – rekreacyjnym.

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Odpady niebezpieczne poza instalacją. Jakie wymagania w zakresie ich magazynowania?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.