Fabryka Wyrobów Ceramiczno-Sanitarnych „Józefów” w Czeladzi

przez | 25 października 2017

Powstaje Sosnowiecka Fabryka Wyrobów Ceramiczno – Sanitarnych „Józefów”

Początki zakładu w Józefowie sięgają 1924 roku, kiedy w rejonie obecnej ulicy Katowickiej w Czeladzi, działkę wraz ze starymi zabudowaniami po fabryczce chemicznej zakupił Henryk Norymberski. W 1924 roku została z Maksem Guttmanem założona spółka Sosnowiecka Fabryka Wyrobów Ceramiczno-Sanitarnych „Józefów” w Czeladzi. Niestety do 1927 roku nie udało się z zakładu utworzyć rentownego przedsięwzięcia. Produkcja płytek ceramicznych ruszyła ponownie w 1927 roku. Zmodernizowano technologię produkcji ceramiki. Z dotychczasowej technologii opierającej się na formowaniu zrezygnowano, a wdrożono technologię odlewania płytek. W 1930 roku wprowadzono produkcję glazurowanych płytek ceramicznych. W latach 1933-1935 zmodernizowano fabrykę poprzez budowę nowych pieców tunelowych do wypału płytek ceramicznych. Od tego czasu rejestruje się znaczny wzrost sprzedaży produktów, włącznie z eksportem do wielu krajów całego świata. Zakład zatrudnia około 500 pracowników. W okresie II wojny światowej zakłady przechodzą pod zarząd niemieckiego podmiotu Erlach i Beschinsky. Z końcem wojny część urządzeń z fabryki zostaje wywieziona do Niemiec.

Powojenne zawieruchy ZC Józefów…

Okres powojenny zaczyna się dla zakładu podobnie jak dla wszystkich nacjonalizowanych przedsiębiorstw w Polsce. Początkowo zakłady funkcjonują jako Zakłady Ceramiczne „Józefów”, Norymberski i Goldfein. Zgodnie z Zarządzeniem Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Katowicach z dnia 26 października 1946 zakłady przeszły na własność Państwa. Przedmiotem działalności była wówczas produkcja fajansów sanitarnych i płytek ściennych. W 1959 roku zakładom nadano imię Wacława Rożka (działacz komunistyczny). W latach 70 XX wieku „Józefów” wchodzi w skład Zjednoczonych Zakładów Ceramicznych Płytek i Wyrobów Sanitarnych „Cersanit” z siedzibą w Kielcach. W 1975 roku zakład zatrudnia 376 osób.

Okres transformacji w końcówce XX wieku nie przyniósł dla zakładów nic dobrego. W 1999 roku zakłady przeszły na własność Ceramika Avanti Sp. z o.o. (grupa Cerkolor). W 2008 roku na zakładzie pracowało jeszcze 140 pracowników. W tym też roku nastąpić miały zwolnienia 100 osób.

Tymczasem Piotr Ulatowski, prezes zarządu Cerkoloru twierdzi, że firma została zaskoczona… ogólnoświatowym kryzysem. – Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy informację, że wycofuje się nasz główny kontrahent. Musieliśmy więc podjąć decyzję o wyłączeniu na stałe z ruchu produkcji płytek. Sami jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją. Ponadto ogólny kryzys przekłada się na to, że nie mamy możliwości finansowych wykonania planów ekologicznych, na które musielibyśmy przeznaczyć pół miliona złotych – tłumaczy. ” (Źródło: Dziennik Zachodni z dnia 14 grudnia 2008 rok).

Od 2008 roku nastąpiła powolna agonia zakładu. W 2014 roku rozpoczął się proces wyburzania budynków zakładu. Trwa do dziś…

Produkcja zakładu: ceramika sanitarna i użytkowa, filiżanki, talerzyki inne akcesoria kuchenne, akcesoria łazienkowe (oprawa luster, mydelniczki), płytki ceramiczne szkliwione i nieszkliwione, płytki standardowe i niestandardowe (rozmiary, zdobnictwo).

Znak towarowy: niedźwiedź polarny, ZCJ (jak na zdjęciu)

Literatura:
Konopelska W., 90 lat historii Fabryki Wyrobów Ceramicznych ” Józefów”, Z.Cz. 19.2015.

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) przemysłu maszynowego
:
pozwolenie na wytwarzanie odpadów; pozwolenie na emisję gazów i pyłów; pozwolenie wodnoprawne;
raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa,
sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)