Wapienica i jej narzędzia
Powojenne perypetie
W latach sześćdziesiątych Fabryka Pił i Narzędzi WAPIENICA działała jako przedsiębiorstwo państwowe podległe Zjednoczeniu Przemysłu Obrabiarek i Narzędzi. W latach 70 podczas reorganizacji zakłady trafiły do Kombinatu Przemysłu Narzędziowego, a w roku 1974 Kombinat otrzymał ostateczną nazwę Kombinatu Przemysłu Narzędziowego „VIS” z siedzibą w Fabryce Wyrobów Precyzyjnych w Warszawie. Co ciekawe, Fabryka Pił i Narzędzi WAPIENICA jako jedna z pierwszych w Polsce (w roku 1989) zastosowała w procesie przygotowania półfabrykatów technikę laserowego wykrawania. Okres transformacji związany był z przekształceniami fabryki.
W roku 2004 roku większościowy pakiet akcji nabyła firma Koelner S.A. z Wrocławia (aktualnie RAWLPLUG S.A.) będąca liderem na rynku techniki mocowań. Kolejna istotna zmiana zaszła w roku 2017, kiedy to nabywcą 100% udziałów spółki Fabryka Pił i Narzędzi Wapienica Sp. z o.o oraz praw do znaków towarowych „Globus” i „Glotech” od firmy RAWLPLUG. S.A. została Firma Handlowo-Usługowa „Sobik”.
Na skanie firmówka zakładowa z roku 1992. FPiN WAPIENICA sprzedała, jedną ze swych maszyn, rybnickiemu producentowi filtrów samochodowych i maszynowych. Zabójcza kwota prawie dwudziestu milionów złotych… Złote czasu lat 90… Firmy, zarówno FPiN WAPIENICA, jak i kupujący prasę mimośrodową FILTROMEX wciąż prowadzą działalność produkcyjną. Czy zakupiona wówczas prasa wciąż jest elementem produkcji filtrów?
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Jak to jest z tym BDO? Rejestracja w systemie
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)