Życiorys w Sosnowcu pisany
Wspominałem już kiedyś, że lubię czytać lekturę pod postacią życiorysów. Dziś życiorys rodowitej „sosnowiczanki”. Urodzona w 1929 roku od powojnia (w latach 1948-1950 – w tym okresie czasu istniała wspomniana za chwilę struktura) pracuje w Państwowych Zakładach Przemysłu Włókienniczego nr 7. Numer siedem oznacza zakłady w Sosnowcu. Należy tutaj późniejszy Intertex, czyli wcześniejsze zakłady Schoena. W strukturach jest również późniejszy Politex czyli wcześniejsze zakłady Dietla. Przędzalnia Schoena istnieje do dziś. Oczywiście wyłącznie w formie zachowanych, w dużej części, budynków. Politex, w zasadzie zniknął z powierzchni Sosnowca.
Bohaterka życiorysu podejmuje następnie pracę w utworzonych w 1949 roku Sosnowieckich Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego (przy ulicy Żeromskiego), by następnie zmienić miejsce zatrudnienia na Fabrykę Opakowań Blaszanych Decorum w Sosnowcu. W miejscu byłej FOB Decorum, przy ulicy Moniuszki, obecnie funkcjonuje Komel – Branżowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Elektrycznych.
30 lata na jeden stronie A4. Z historią trzech, już nieobecnych zakładów na terenie Sosnowca. Lubie czytać takie życiorysy…
P.S. Jeśli ktoś rozpoznaje dzieje swej rodziny w prezentowanym skanie, proszę o kontakt. Może dla Państwa, dokument będzie stanowić jeszcze większe źródło wspomnień. Chętnie przekaże oryginał w prawowite ręce licząc na dalszą część tej codziennej, a tak ciekawej historii…
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Zmiana warunków magazynowania odpadów. Co powinniśmy sformalizować?
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)