Płazy z płazy

przez | 29 lipca 2019
Poletko osadowe w Zakładzie Górniczym w Płazie

Poletko osadowe w Zakładzie Górniczym w Płazie

Zakłady Przemysłu Wapienniczego w Płazie – końcówka

Nie była to moja pierwsza wizyta w Zakładach Górniczych „Płaza”. Nie była też i ostatnia. Pierwszy raz z młotkiem po kamieniołomie biegałem w 1995 roku. Wydobycie wapieni realizowano wówczas jeszcze pełną parą. Do czasu sprywatyzowania zakładów byłem tam może ze dwa, trzy razy tachając w plecaku zdobyte okazy. Patrząc na to z perspektywy czasu, trochę żałuję, że w kolekcji pozostały mi tylko skały krystaliczne. Osadówka w całości poszła w świat, również ta z Płazy. Lata później przyszedł czas na dokładniejsze obejrzenie sławetnego pieca Hoffmana i pieców szybowych. Żal, że nie ostał się choćby jeden z pieców szybowych, których wartość historyczna była niemała. Lata lecą. Przejazd kolejowy w Płazie obecnie już w zasadzie nie funkcjonuje, przynajmniej w wymiarze kolejowym.

Początkowo w Płazie eksploatowano wysokiej jakości wapienie z warstw góraźdzańskich. Później rozpoczęto eksploatacją warstw gogolińskich. W ostatnich latach działalności eksploatacji podlegały też wapienie i margle dolomityczne retu. Historia wapiennej Płazy się kończy. Miejmy nadzieję, że zostanie po niej, choć częściowo, ładny zalew. Co prawda teren ma podlegać rekultywacji poprzez wypełnienie wyrobiska odpadami górniczymi i przeróbczymi, ale miejmy nadzieje, że proces ten zostanie również poprowadzony w kierunku rekultywacji wodnej. Bo w to, że piec Hoffmana pozostanie na tym miejscu, nie tylko jako cicha atrakcja turystyczna, nie wątpię. Życzę by gmina doceniła bardziej tę perełkę, którą posiada. O samym piecu, jeszcze pewnie tutaj wspomnę.

Na zdjęciu osady drobnoziarniste powstające przy płukaniu surowca wapiennego. Ciekawe środowisko biotyczne na tych wybitnie przekształconych terenach, które często kojarzą się jako środowiska niekorzystne dla organizmów żywych. A przecież wystarczy pozostawić je bezczynnie na kilka lat, aby przyroda wróciła i pięknie je sama sobie zagospodarowała. Trochę wody i Płaza będzie rajem dla płazów.

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Emisja amoniaku do atmosfery. Kiedy potrzebujesz pozwolenia na emisję gazów i pyłów?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.