Jedną z najstarszych kopalni wydobywających węgiel kamienny w Bytomiu, która powstała w 1856 roku poprzez połączenie sześciu pól górniczych o łącznej powierzchni 8,5km2 jest Kopalnia Węgla Kamiennego Rozbark. Pierwszymi jej właścicielem był Otto Friedländer. Rozczarowany trudnościami w wydobyciu kopaliny sprzedał kopalnię w 1870 roku Hugonovi von Donnersmarck. W 1890 roku kopalnia została zniszczona przez pożar i Donnersmarck sprzedał ją spółce „Georg von Giesches Erben”. Na początku dwudziestego wieku nowy właściciel pogłębił i zmodernizował wszystkie szyby kopalniane. Dodatkowo wybudowano został nowy szyb podsadzkowy i wentylacyjny. Ostatecznie szyb wydobywczy pogłębiono do głębokości 660m, a szyb wentylacyjny do głębokości 330m. W okresie międzywojennym wprowadzono system wydobycia ścianowy oraz zmodernizowano system wydobycia i transportu. Kopalnia do czasów międzywojennych nosiła nazwę „HeinitzGrube„. Od 1945 roku kopalnia była częścią Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego i została nazwana „Rozbark„.
Eksploatacja w kopalni prowadzona była w obrębie 12 pokładów węgla kamiennego. Miąższość pokładów wahała się od 1,5m do 7m. W 1949 roku uruchomiony został nowy zmodernizowany zakład przeróbki węgla składający się z sortowni o wydajności 500 ton węgla na godzinę (Mg/h), płuczki oraz wialni o wydajności 160Mg/h.
W 1971 roku kopalnię połączono z kopalnią Łagiewniki. Transformacja systemowa lat 90 XX wieku spowodowała, że kopalnia została włączona do Bytomskiej Spółki Węglowej. Kopalnia została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Od 2003 roku rozpoczął się etap nie najlepszy dla zakładu. Przekazana w 2003 roku Kompanii Węglowej S.A. została wytypowana do likwidacji. Na szczęście nie wszystkie obiekty kopalni zostały wyburzone. Pozostawiono budynek cechowni, kotłownię i maszynownię szybu Bończyk. Cechownia już dziś jest bezpieczna. Działa w niej Teatr Tańca. Kotłownia wygląda obecnie nie najlepiej…
Kopalnia Rozbark w Bytomiu graficznie
Obraz przedstawia papier firmowy Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark z okresu gdy przynależała do Bytomsku Rudzkiego Gwarectwa Węglowego. Pismo datowane na rok 1989 prezentuje korespondencję z Zakładami Mechanicznymi Zamet w Tarnowskich Górach w zakresie ustalenia cen na wykonanie elementów przekładni.
Literatura:
Frużyński A., Kopalnie węgla kamiennego w Polsce,KM WD, Łódź, 2012.
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) przemysłu górniczego:
pozwolenie na wytwarzanie odpadów; pozwolenie na emisję gazów i pyłów; pozwolenie wodnoprawne;
raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa,
sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)