Historia wydobycia rud cynku i ołowiu w rejonie Bytomia i Tarnowskich Gór ma już ponad 800 lat. W okolicach Bytomia szczególna koncentracja prac, zarówno wydobywczych jak i hutniczych, miała miejsce we wschodnich rubieżach, na pograniczu z Brzezinami i Piekarami Śląskimi.
Kombinat Górniczo-Hutniczy Orzeł Biały w Brzezinach Śląskich był tworem powstałym na podbudowie kilku zakładów rejonu bytomskiego (kopalń wydobywających rudy cynku i ołowiu oraz hut przetwarzających urobek). W skład jego wchodziła kopalnia Nowy Dwór, kopalnia Marchlewski, Zakłady Górniczo-Hutnicze Waryński i Zakłady Górniczo-Hutnicze Orzeł Biały.
Po wojnie pod koniec lat 50-tych dokonano reorganizacji administracyjnej zakładów tworząc dwa zespoły górniczo-hutnicze: „Nowy Dwór” połączono z „Waryńskim”, a „Orła Białego” z „Marchlewskim”. W 1967 r. połączone zostały i te zakłady, tworząc Kombinat Górniczo-Hutniczy „Orzeł Biały”. Wówczas najmłodszą kopalnią rejonu bytomskiego była kopalnia Dąbrówka utworzona w 1967 roku i włączona w ramy Kombinatu. Rozpoczęła wydobycie w 1973 roku i pracowała do 1987 roku.
Obecnie jako podmiot funkcjonuje Orzeł Biały SA. Spółka skupia w strukturze Wydział Przerobu Złomu Akumulatorowego (dawniej „Marchlewski”) zlokalizowany w Bytomiu, Wydział Hutniczy zlokalizowany w Piekarach Śląskich na obszarach byłej kopalni i huty „Orzeł Biały” oraz Rafinerię ołowiu na terenie Wydziału Hutniczego. Orzeł Biały jest głównym producentem ołowiu rafinowanego w Polsce oraz największą spółką specjalizującą się w recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych.
Źródła:
- Portal Gospodarka Śląska – gospodarkaslaska.pl (stan 2008r.)
- Strona internetowa Orzeł Biały SA (stan 2017r.)
Kombinat Górniczo – Hutniczy „Orzeł Biały” w Brzezinach Śląskich graficznie
Pismo przedstawia druk firmowy Kombinatu Górniczo-Hutniczego „Orzeł Biały” w Brzezinach Śląskich datowane na 21 września 1970 roku. Pismo dotyczy skierowania do Technikum Ekonomicznego dla Pracujących w Bytomiu pracownika, którego zadaniem była kontynuacja nauki.
SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Wybrane obowiązki środowiskowe (ochrona środowiska) zakładów stolarskich:
pozwolenie na emisję gazów i pyłów, zgłoszenie instalacji niewymagającej pozwolenia, ewidencja odpadów; raport KOBiZE, sprawozdanie odpadowe do Marszałka Województwa, sprawozdanie z zakresu opłat za korzystanie ze środowiska, ewidencja odpadów
(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)