Kopalnia Wildsteinsegen

przez | 26 grudnia 2022

Kilka nowych (powstałych w latach 70-90 XX wieku) i kilka starszych (pochodzących sprzed wspomnianych lat) wyrobisk, które rozcinają złoże tzw. marmurów sławniowickich. Soczewki skał węglanowych

100 hektarów kopalnianych

Kopalnia rozpoczęła wydobycie w drugiej połowie XXI wieku; już w 1868 roku formalnie uruchomiono zakład wydobywczy (pierwszy węgiel wydobywano już od 1864 roku). Na kopalni funkcjonowały dwa szyby: Prittwitz (docelowo miał 162 m głębokości, na poniższej mapie jeszcze z okresu, gdy głębokość nie przekraczała 50m?) oraz Grundmann (docelowo miał 160 m głębokości, na mapie zaznaczony jeszcze z okresu, gdy głębokość również, podobnie jak w przypadku szybu Priwittz, nie przekraczała 50m?). Pierwszy z szybów miał przeznaczenie wentylacyjno – odwadniające, drugi był szybem wydobywczym. Kilka lat później podczas rozbudowy kopalni wybudowano nowe szyby, w tym szyb Kronprinz (wydobywczy) oraz Szyb Wodny (Wetter Schacht I). Wszystkie te szyby można odnaleźć jeszcze na poniższej mapie. Dodatkowo funkcjonował wówczas jeszcze szyb Waldschacht (szyb wentylacyjny).

Mapa z końca XIX wieku prezdstawiająca obszar Kopalni Wildsteinsegen
Mapa z końca XIX wieku przedstawiająca obszar Kopalni Wildsteinsegen

W 1883 roku doszło do konsolidacji obszarów górniczych należących do Giesche i kopalnia Wildsteinsegen weszła w skład Cons. Giesche. Po konsolidacji, w okresie późniejszym tereny kopalni Wildsteinsegen zostały jednym z ruchów nowego zakładu (ruch I Wildsteinsegen Sudfeld – południowy). Po kopalnianej zabudowie, słuch zaginął. Jedyną, trwałą pamiątką pozostaje do dnia dzisiejszego zabudowa tzw. zameczku Prittwitz; budynek ten na początku XX wieku określano jako Berg-Inspector (budynek inspektora górniczego). Pałacyk prawdopodobnie stanowił miejsce spotkań elit przemysłowych, a także funkcjonował jako obiekt administracyjno-biurowy. Tuż obok niego znajdowała się wieżą szybowa szybu Prittwitz, nawiązująca zresztą swą budową do zameczku.

Tereny odwiedzone 24 grudnia 2022 roku. Zdjęcie pałacu Prittwitz, popularni przez mieszkańców Katowic nazywanego Priwicem. W tle widoczne kominy elektrociepłowni w Szopinicach (obecnie Dalkia Polska Energia S.A. – Zakład Produkcyjny Szopienice).

Pałacyk „Prittwitz” w Katowicach
Pałacyk „Prittwitz” w Katowicach. W tle kominy EC Szopienice. Grudzień 2022 roku

Źródła:

  1. Materiały własne,
  2. Otwarty Regionalny System Informacji Przestrzennej Województwa Śląskiego 2022,
  3. A. Frużyński, Kopalnie węgla kamiennego w Polsce, Księży Młyn, 2012.

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Rewolucja w gospodarce odpadami budowlanymi przesunięta do 2025 roku

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.