Z koksem ze Zdzieszowic

przez | 26 grudnia 2020

Stare dzieje

Koksowanie w Zdzieszowicach za kilka lat będzie świętowało swoje pierwsze stulecie. Zakład „Odertal-Kokerei” powstawał od 1929 roku, a już w 1932 roku rozpoczęto eksploatację pierwszej 60-komorowej baterii koksowniczej systemu Stilla. Sześć lat później odpalono kolejną 60 – komorową baterię. Wówczas zakład należał do spółki „Gräflich Schaffgotsch’schen Werke”.

Największa w Europie

Mijały lata. Rozpoczęta inwestycja na terenie Zdzieszowic z czasem przerodziła się w największy zakład koksowniczy na terenie Europy. Dziś będący w posiadaniu ArcelorMittal Poland S.A., oddział w Zdzieszowicach może wyprodukować 4,2 miliona ton rocznie koksu. W ostatnich latach zakład był modernizowany. Z ośmiu baterii koksowniczych, pozostało obecnie sześć, co nie zmniejszyło mocy produkcyjnych.

Na skanie papier firmowy Zakładów Koksowniczych „Zdzieszowice” Sp. z o.o. z roku 2001. W tej formie prawnej zakłady funkcjonowały do 2010 roku, gdy zostały nabyte przez obecnego właściciela. Nazwa zakładu na chwilę obecną brzmi ArcelorMittal Poland S.A., Oddział w Zdzieszowicach. Przy okazji na piśmie pieczątka (datownik wpływu) Energoaparatury Spółki Akcyjnej w Katowicach.

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Nowe zasady magazynowania odpadów już od 1 stycznia 2021 roku

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.