KOKSOREM koksu nie remontował

przez | 10 września 2020
Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Koksowniczych KOKSOREM

Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Koksowniczych KOKSOREM

W Knurowie rzecz się dzieje

Lata 60 XX wieku były okresem dynamicznie rozwijającego się przemysłu koksochemicznego, który wymagał wsparcia, zarówno w zakresie modernizacyjnym jak również remontowym. Z tego względu w 1964 roku (1 stycznia 1964r.) roku powołano do życia w Knurowie Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Koksowniczych „KOKSOREM”. Przedsiębiorstwo po początkowych trudnościach związanych z brakami sprzętowym i kadrowymi prowadziło liczne prace remontowe na trenie większości koksowni krajowych. Poza robotami ogólnobudowlanymi prowadzono remonty cząstkowe i kapitalne baterii koksowniczych oraz pieców przemysłowych. Wspomnieć należy stosunkowo szybko przeprowadzony remont kapitalny baterii koksowniczej w Zakładach Koksowniczych „Zaborze” w Zabrzu, który to wykonany został w czasie nieosiągalnym dla innych zakładów remontowych. Poza wspomnianymi remontami celowymi, zakłady prowadziły prace w zakresie produkcji i remontów kominów, zbiorników stalowych oraz montaż konstrukcji stalowych maszyn i urządzeń.

W trakcie transformacji lat dziewięćdziesiątych przekształcone przedsiębiorstwo radziło sobie początkowo całkiem dobrze na wolnym rynku. Kryzys pojawił się wraz z kryzysem przemysłu koksowego pod koniec lat 90. Sytuacje próbowano ratować poprzez prywatyzację przedsiębiorstwa. Z dniem 7 listopada 2001 roku zawiązano Spółkę Akcyjną KOKSOREM. Niestety KOKSOREM SA nie radził sobie najlepiej. Brak zleceń branżowych i brak zdolności do pozyskiwania klientów spoza branży rozpoczął powolny proces, który doprowadził do upadłości spółki. Rok 2015 był rokiem zakończenia postępowania upadłościowego oraz wykreślenia z rejestru KRS.

Na zdjęciu pieczątka Przedsiębiorstwa Remontowego Urządzeń Koksowniczych „KOKSOREM” z roku 1971. Skan pieczątki pochodzi z koperty pocztowej będącej elementem korespondencji PRUK KOKSOREM z Centralą Gospodarki Złomem w Katowicach. Wówczas Knurów pozostaje w powiecie rybnickim.

Źródła informacji:

  1. Przegląd Lokalny, Knurów
  2. Krajowy Rejestr Sądowy

 

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Jak obecnie obliczyć prawidłowo poziom zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.