FAKOP idzie w technologię fluidalną

przez | 3 stycznia 2022

W sumie to tak niedawno, z drugiej strony, już tyle lat upłynęło. Gdy z początkiem XXI wieku miałem przyjemność pobierać próby odpadów paleniskowych pochodzących ze spalania paliw w kotłach fluidalnych, odnosiło się wrażenie, że ta technologia jest użytkowana na terenie Polski już od wielu, wielu lat. A minęła wówczas dopiero niecała dekada od czasu produkcji i eksploatacji kotłów fluidalnych na terenie naszego kraju.

Sosnowiecki FAKOP

FAKOP, czyli Fabryka Kotłów Przemysłowych w Sosnowcu pod tą nazwą zakład funkcjonował od 1971 roku (dokładnie nazwa wówczas brzmiała „FAKOP” Fabryka Kotłów Przemysłowych im. Rewolucji 1905 roku). W zasadzie z samym początkiem transformacji ustrojowej w naszym kraju, zakład był przedmiotem zainteresowania zagranicznych podmiotów, będących producentami kotłów przemysłowych.

Z początkiem lat 90 XX wieku, sosnowiecki FAKOP nawiązał współpracę z Ahlstrom Pyropower, która to miała przynieść do Sosnowca produkcję nowych technologicznie kotłów z paleniskiem fluidalnym. W 1995 roku Ahlstrom Pyropower stał się częścią Foster Wheeler, a kilka lat później sam FAKOP trafił do tej „kotłowej rodziny”. Z Sosnowca do krajowych zakładów energetycznych trafiały pierwsze kotły fluidalne

Na skanie wycinek z bodajże Trybuny Śląskiej lub też Dziennika Zachodniego z początku lat 90 XX wieku. Niestety, wycinek nieopisany od razu, bez możliwości dziś, weryfikacji daty jego publikacji.

Sosnowiecka Fabryka Kotłów Przemysłowych FAKOP i kotły fluidalne
Sosnowiecka Fabryka Kotłów Przemysłowych FAKOP i kotły fluidalne

Źródła:

  1. Materiały własne
  2. Krajowy Rejestr Sądowy

SPONSOR STRONY: ekspercka – Pracownia Analiz Środowiska
Aspekty środowiskowe i pozwolenia oraz zgłoszenia instalacji?

(ekspercka-Pracownia Analiz Środowiska)

sup>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.